Vyjadrenie pre denník Pravda

Vedenie Univerzitnej nemocnice v Bratislave podozrenia z manipulácie čakacích lehôt odmieta, Úrad pre dohľad mlčí. Na pochybné zoznamy upozornil prednosta kliniky Andrej Šteňo ešte v apríli Ministerstvo zdravotníctva, Úrad pre dohľad, lekársku komoru aj odbory. Nemocnica vyvracia tvrdenia, že na klinike boli dvojaké zoznamy. O tom, že sa niečo také deje, sa podľa hovorkyne Evy Kliskej dozvedeli z médií a následne z oznamu, ktorý im adresoval prednosta Šteňo.

Advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelária h&h PARTNERS pripomenul, že vedenie zoznamu pacientov čakajúcich na zdravotný výkon má určité pravidlá, ktoré sú regulované vyhláškou Ministerstva zdravotníctva.

Ak poskytovateľ nemôže zrealizovať plánovaný zákrok do 3 mesiacov, navrhne pacientovi zaradenie do poradovníka. Pacient s tým musí súhlasiť. Potom zoznam zašle do zdravotnej poisťovne.

„V danom prípade je otázne, či poskytovateľ (prostredníctvom primára) mal legitímny dôvod na uprednostnenie pacientov a či si splnil túto povinnosť a oznámil to,“ mieni Humeník.

Humeník dodal, že sa nedá vylúčiť situácia, že z určitých dôvodov nebolo možné vykonať operáciu. V tomto prípade je však poskytovateľ povinný oznámiť dôvody odkladu zdravotnej poisťovni a Úradu pre dohľad. „Pokiaľ boli uprednostňovaní pacienti, ktorí boli do zoznamu zaradení na nižších miestach a dokonca títo pacienti mali diagnózu, ktorá bola menej riziková, tak takýto postup vyvoláva podozrenie, čo bolo dôvodom takého postupu zo strany poskytovateľa,“ poznamenal s tým, že zatiaľ je k dispozícii málo informácií na vyvodzovanie záverov.